Jak dorobić do  pensji – dodatkowa praca w domu.  Kiedyś usłyszałem dowcip, który według mnie nie był śmieszny, bo jest w nim sporo prawdy.  A mianowicie Co robi Polak  jak wraca z pracy : – pracuje.  Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

 

Dodatkowa praca w domu, czyli co mówią dane statystyczne i moje doświadczenie

 

Dla potwierdzenia warto odnieść się do danych uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego, który dowodzi, że do podstawowej pensji dorabia  praktycznie ponad 1 mln Naszych Rodaków, czyli blisko co 40 Obywatel.

A jeśli  spojrzymy na zestawienie podane przez jeden z najpoważniejszych portali – WP, to nawet co  4- emu Polakowi nie jest obca jakaś  dodatkowa praca w domu  lub po za nim. Ten wynik jest miażdżący!

Sam pewnie doświadczyłeś w swoim życiu takiej sytuacji, kiedy potrzebowałeś dorobić do pensji  i szukałeś różnych opcji. Powody tego  pewnie były różne: wyjazd na wakacje, wymarzony sprzęt RTV, budowa domu, itp.

Dodatkowa praca w domu wynikała zapewne z niewystarczających środków finansowych uzyskiwanych z Twojego głównego zajęcia, albo polepszenia obecnego standardu swojego życia.

Ja też mieszczę się w  tej statystyce co  czwartej osoby, która posiada dodatkowy dochód i to z różnych źródeł. A wprowadziłem to na bazie własnego doświadczenia.

Przyczyniły się do tego 2 istotne wydarzenia, całkowicie zmieniające moje  podejście do  zarabiania pieniędzy. Ukierunkowały mnie one na szukanie nowych rozwiązań by dorobić do pensji i polepszyć swój własny budżet.  

 

Ok, to jakie dwie sytuacje sprawiły, że pojawiła się dodatkowa praca w domu

Po pierwsze była to praca na etacie, którą straciłem, pozostając na przysłowiowym ,,lodzie” –  praktycznie bez środków do życia. Druga sytuacja to własny biznes i zabolało jeszcze bardziej, bo skończyłem ,,pod kreską”

Sama świadomość długu nie była dla mnie komfortowa! Jeśli doświadczyłeś czegoś podobnego, to zapewne wiesz o czym mówię.

I wówczas nastąpił progres, zmiana jakiej potrzebowałem. Rozpocząłem edukację finansową, która okazała się niesamowitą wartością dodaną, gdyż dzięki niej nauczyłem się jak gospodarować pieniędzmi.

Zrozumiałem, że jeśli zarabiasz zbyt mało lub nie posiadasz buforu finansowego na ,,czarną godzinę”, to konieczna jest dodatkowa praca w domu i że warto coś wreszcie z tym kierunku zrobić.

Kluczowe były słowa milionera jakiego miałem okazję poznać, a konkretnie pytanie jakie zadał: Przez jaki okres czasu byś przeżył, gdybyś stracił główne źródło swojego dochodu? Stwierdziłem: – bardzo krótko:/  Ta lekcja dała mi wiele do myślenia. A teraz przejdźmy do meritum sprawy….

 

Przedstawię Tobie najpierw  formy: Jak dorobić do pensji po za domem:

 

1) Dodatkowe godziny w pracy – czyli zostajesz dodatkowo na kilka  godz. po pracy lub wykonujesz swoje zajęcia w dni kiedy normalnie nie pracujesz : soboty czy niedzielę. Zaletą jest ekstra gotówka, natomiast wadą mniej czasu wolnego.

 2) Kolejne ,,fuchy” – jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie z dużą praktyką, możesz to  wykorzystać i na zasadzie zlecenia dorobić do podstawowej wypłaty, np. inżynierowie- prace remontowe, fotograf- sesje zdjęciowe itp. W tym przypadku taki fachowiec zazwyczaj sam ustala sobie terminy i zapłatę za taką pracę.

 3) Dodatkowy etat –  sposób ten jest popularny wśród nauczycieli i służb medycznych, dla których jest to całkiem dobry sposób na uzupełnienie budżetu domowego. Jednak długotrwałe takie łączenie wakatów staje się męczące, a także pojawia się frustracja związana z tym, że  i tak nie ma kiedy tych pieniędzy wydać.

 4) Początki działalności gospodarczej – w tym przypadku zaczynasz  pracować na siebie 🙂 Plusem takiej firmy jest zniesienie opłaty ZUS, gdyż ponosi ją pracodawca z pracy etatowej. Kolejna kwestia to myślę więcej czasu wolnego, niż w pracy na dwóch  etatach. Żeby nie było tak kolorowo, to ryzyko takiej działalności oczywiście występuje. W tym przypadku wystarczy odpowiednie przygotowanie.

 5) Inwestycje  – różne formy pomnażania kapitału, np. nieruchomości. W przypadku kiedy posiadasz wolne mieszkanie możesz je wynająć, by systematycznie czerpać z niego profity.

 

Przedstawione wyżej przykłady pokazują jakie formy zarabiania pozwalają powiększyć swój dochód ( niektóre znacząco, np. inwestycje). Często wymagają jednak od nas większego zaangażowania i poświęcenia dłuższej perspektywy czasu, dlatego zobacz jak na tym tle wygląda dodatkowa praca w domu.

 

Teraz podam przykłady zarobku, gdzie w głównej roli jest dodatkowa praca w domu:

:

1. Prowadzenie bloga– ten temat jest opisany szerzej w tym artykule: Jak blogować by zarabiać na pasji?

2. Copywriting – pisanie tekstów, artykułów , stawka jest uzależniona m.in. od wartości tekstu,  jego długości, przeznaczenia, umiejętnosci….
Popularne serwisy dla copywriterów to: Textbookers.com , Gieldatekstow.pl , Textmarket.pl ,

3. Sprzedaż własnych info-produktów ze strony: czyli udostępniasz swoją wiedzę w jakimś temacie, tworząc: ebooki, instrukcje, poradniki, przepisy, plany treningowe itd. Korzystasz wtedy z własnej strony lub bloga.

4. Sklep internetowy– jest to ciekawy model biznesu, gdzie nie musisz posiadać własnych produktów, możesz skorzystać z hurtowni dropshippingowej Bagexpress.pl i wówczas współpraca następuje miedzy hurtownią a sprzedawcą detalicznym. Handel internetowy stał się obecnie najszybciej rosnącym kanałem dystrybucji towarów i usług. Dlatego można na nim zarobić, trzeba jednak znaleźć odpowiednią dla siebie niszę.

5. Programy partnerskie –  polega na promowaniu innych firm za pomocą  tzw. linków partnerskich. Nie wymaga zazwyczaj bardzo dużego nakładu czasu i inwestycji. Promocja takiego programu może odbywać się za pomocą własnej strony lub bloga, co stanowi dodatkowy atut.

6. Marketing sieciowy– opiera się na budowaniu zespołu klientów czy partnerów biznesowych. Można dorobić kilkaset złotych a także uzyskać ponadprzeciętne wyniki często nieosiągalne na etacie. Wymaga to  odpowiedniej pracy i zaangażowana. Dużym plusem są szkolenia, a  wiedza na nich uzyskana może zaprocentować w innych dziedzinach naszego życia.

 

Jak widzisz jest wiele sposobów ( ja sam przedstawiłem tylko część), by uzyskać dodatkowe fundusze do swojej podstawowej pracy, albo stworzyć  wiodący i dochodowy biznes. Warto byś się zastanowił, która opcja najbardziej Ci odpowiada i ile czasu jesteś w stanie się zaangażować.

Moja dodatkowa praca w domu, to zasługa internetu i narzędzi biznesowych umożliwiających rozwój mojej dziedziny. Kliknij w następujący link -> narzędzia i wsparcia techniczne servaq ( i zobacz jak sam możesz budować dodatkowe źródło dochodu za pomocą intuicyjnych rozwiązań). Co jest bardzo istotne, możesz je przez dwa tygodnie przetestować i wtedy dopiero się zdecydować. To chyba rozsądne podejście 🙂

Myślę, że warto skorzystać z zasady : Lepiej mieć 3 strumyki, niż 1 strumień. W przypadku jak jeden wyschnie, nie stracisz całkowitej płynności.

Mam nadzieję, że artykuł: Jak dorobić do pensji – dodatkowa praca w domu, będzie inspiracją do takiego działania.

Tego Ci życzę 🙂

 

Share This