Automotywacja, czyli jak się zmotywować do pracy i działania. Motywacja to obecnie temat bardzo popularny. Dlatego, że zdajemy sobie sprawę z ważności jej działania, a jednocześnie trudności utrzymania tego stanu.

 

Jak się zmotywować? A potem ograniczyć spadek motywacji.  Wydaje się to proste: wyznaczyć cel i następnie podjąć działanie. A jak jest w rzeczywistości, może sam odpowiedz sobie na to pytanie :

Czy zdarzyło się Tobie rozpocząć nowe postanowienie, np. będę regularnie uprawiał sport, zdrowo się odżywiał, mniej czasu spędzał przed telewizorem czy komputerem ( to jest dopiero wyzwanie ! ), a może jakiś interesujący projekt biznesowy.Początkowo, w stanie euforii i ciekawości rozwijałeś to z ogromnym zaangażowaniem i pasją ? Potem, jednak nie wiedząc czemu, uleciało z Ciebie całe powietrze, którym pompowałeś swoje wielkie marzenie. Pojawiło się zniechęcenie i znużenie do podejmowania dalszych, wybranych przez siebie działań. Sukcesywnie odwlekałeś swoje pierwsze kroki, prowadzące do oczekiwanych wyników. Rezultaty, a raczej ich brak, spowodował rezygnację z postanowienia, zanim tak naprawdę wystartowałeś.

Doskonale Ciebie rozumiem, bo moja motywacja do pracy i działania w wielu przypadkach była podobna. Miałem ogromny zapał i chęć działania, wręcz ,,góry mogłem przenosić”, a po jakimś czasie następował  spadek motywacji. Strasznie mnie to wkurzało!  Brak stabilizacji mojej motywacji był frustrujący. Opinie innych osób, szczególnie przyjaciół i rodziny, nie były budujące…..

Wszystko nabrało lepszego sensu, gdy poznałem szczególną zasadę motywacji. Jej źródło mieści się w nas samych. A jest nią AUTOMOTYWACJA – motywacja pochodząca od Ciebie samego. Także siła jaką musisz w sobie odkryć, by wszystko do czego dążysz stawało się prostsze i bliższe realizacji. Żeby to łatwiej zrozumieć i przyswoić warto określić 3 następujące kwestie:

 

1.) MISJA – MOTYW

Zadaj sobie pytanie: Co Ty  chcesz od życia ???

Opiszę to na przykładzie: Edukacja i pomoc ludziom w Afryce ! – Jak widzisz Twój motyw może być najróżniejszy 🙂
Kiedy masz już określoną misję przechodzisz do kolejnego etapu, czyli…..

 

2.) WIZJA ŻYCIA

Zadaj sobie kolejne pytanie: Jak to ma wyglądać ???
Np.:
–  zbiórka żywności, ubrań, urządzeń
–  zadbanie o dostarczenie wody
–  edukacja: szkolenie i przygotowanie nauczycieli
–  infrastruktura: szkoły, boiska, budynki

 

3.) CELE

Pytanie: Jakie kolejne konkretne kroki musisz podjąć???
Np.:
–  zbiórka żywności -> Caritas, osoby prywatne
–  zbiórka ubrań -> PCK, zakłady pracy
– dostarczenie wody -> gromadzenie na miejscu, oszczędzanie i wykorzystanie
– edukacja -> przygotowanie podręczników, szkolenia dla nauczycieli
– szkoły -> przygotowanie materiałów konstrukcyjnych przez firmy budowlane

Teraz stwierdzenie: jak sprawić, aby mi się chciało, jak mi się nie chce, jest już bardziej klarowne. Zaplanuj dokładnie swój motyw, tzn. to o czym nie potrafisz zapomnieć i na czym się całkowicie skupiasz. Pamiętaj, że możesz robić, mieć, co tylko chcesz. Następnie oszacuj jak to ma dokładnie w Twoim przypadku wyglądać. Ostatnim etapem będzie rozpisanie i wprowadzenie do działania zadań przybliżających Cie do realizacji misji. I w tym życzę Ci wytrwałości 🙂

Mam nadzieję, że artykuł: Automotywacja, czyli jak się zmotywować do pracy i działania, będzie początkiem znalezienia własnej motywacji. Jeśli szukasz dalszych wyzwań i inspiracji, to śledź sukcesywnie mojego bloga, w którym będą systematycznie pojawiać się kolejne teksty i nagrania. Zachęcam także do zapisania się  na mój newsletter i  listę VIP, a wówczas będziesz na bieżąco z informacjami biznesowymi. Pozdrawiam 🙂

Share This