Witam Was po dłuższej przerwie nowym wpisem ,,7 korzyści internetu, czyli na czym polega ebiznes ?”.  To prawdopodobnie kwintesencja możliwości jakieTy możesz uzyskać poprzez działania w internecie. Jest ich pewnie zdecydowanie  więcej, natomiast ja skupiłem się na 7 korzyściach internetu, może dlatego, że siódemka jest magiczna 🙂

Na początku należy mi się jednak reprymenda. Przede wszystkim ode mnie samego! Ostatni wpis – Jak pokonać nieśmiałość w oparciu o moje mocne strony – był blisko 2 miesiące temu . Czasami tak bywa, ze nałoży się kilka spraw , które trzeba na bieżąco rozwiązać. Potem pojawiają się kolejne, wymagające dłuższej chwili zastanowienia. Podobnie jest u Ciebie ?

Po  tym jak ukończyłem 30 – dniowe ,,wyzwanie servaq” ( 30 filmów o wybranej tematyce), w czerwcu miałem ogromne plany związane z wyzwaniem: ,,servaq bloguje” (servaq – jest to firma, która udostępnia mi rewelacyjne narzędzia, m. in. dzięki nim piszę tego bloga).

Stwierdziłem, że  ,,trzeba iść za ciosem”, aby to  co robię nabrało jeszcze  większego rozpędu. A tu wpadka: nie sprostałem wyzwaniu, nawaliłem ! I choć na początku była złość z niewykonanego zadania ( przez 3 miesiące miałem umieścić na blogu 30 artykułów), to potem stwierdziłem- widocznie tak miało być. Przecież nic nie dzieje się bez przyczyny…..

Ten czas pozwolił mi przemyśleć o czym mam pisać, by nie było to takie ,,bezmyślne klikanie w klawiaturę”. Postawiłem sobie własne wyzwanie, a mianowicie treści umieszczane na blogu, będą wartością dla czytelników. Oczywiście postaram się wytrwać w tym wyzwaniu. Także liczę na Waszą pomoc, objawiającą się w komentarzach. Wasz feedback pozwoli mi, że jeszcze bardziej zaangażuje się w materiały przygotowywane na tym blogu.

Przechodzimy teraz do meritum sprawy, a mianowicie: 7 korzyści internetu, czyli na czym polega ebiznes?

 

                     Na czym polega ebiznes

                        i jak go wykorzystać?


Ja po prostu rozumiem to jako biznes ( także pracę, zajęcie), jakie możesz wykonywać w internecie. Krótko mówiąc, pozwala na pozyskiwanie klientów za pomocą tego ,,elektronicznego środka przekazu”. Może się to odbywać m. in. za pomocą reklamy, promocji, produktów cyfrowych szkoleń online, itp. Czy to jest opłacalne…

Hmn……  to zależy i pod jakim kątem na to patrzeć.

Pamiętam jak będąc przedstawicielem handlowym musiałem nieraz jeździć po całym mieście na spotkania. Jak pewnie się domyślasz nie każda taka wizyta kończyła się pozytywnym rezultatem. To jest niestety wliczone w ten zawód. Z tym trzeba się pogodzić.

Zrozumiałem: że nie ważne jak dobrze będę miał wyprasowaną koszulę, pięknie się uśmiechał czy elokwentnie i rzeczowo wypowiadał, nie zagwarantuję mi zawsze finalnego sukcesu. Podobnie jest w sporcie – walczysz do końca, ale nie oznacza to 100% wygranej (uprawiam sport, stad te porównanie).

Teraz możesz pomyśleć o mnie jako materialiście, który każde spotkanie chce kończyć transakcją ( a do  tego wygrywać każde zawody) ! Nie jest tak do końca, ja  uwielbiam pracę handlowca. Szczególnie kontakt z ludźmi sprawia mi ogromna przyjemność, to czego mogę się od innych nauczyć. Natomiast potrzebowałem zmiany podejścia…..

Wtedy przyszły mi na myśl takie rozwiązania: poddam się, będę szedł tą samą drogą ( z tym samym  efektem) lub zmienię system działania. Wybrałem to 3. Wykorzystałem do tego internet, a co miało na to wpływ przeczytasz poniżej:                   7 korzyści internetu,

                   które pozwoliły mi

           udoskonalić system działania

Dla łatwiejszego zobrazowania tematu posłużę się wspomnianym przykładem przedstawiciela handlowego. Ty możesz to przyrównać do innego zawodu.

Ok, ruszamy:


1.) AUTOMATYZACJA – to chyba najbardziej mi się spodobało. W przypadku handlowca polega na wyeliminowaniu sprzedaży powiedzmy bezpośrednio jednemu klientowi, a dotarcie za pomocą internetu ( np. mailingu) do nawet tysięcy ludzi jednocześnie. Dużym plusem jest także ominięcie ogromnej bazy logistycznej.

2.) UŁATWIONY KONTAKT – poprzez stworzenie oferty na stronie, reklamy i odpowiedniego mailingu do potencjalnych zainteresowanych. Rezygnujemy w ten sposób z bezpośredniego przedstawiania broszur, materiałów firmy na bezpośrednim spotkaniu. Zapominamy  o takim czymś jak korki ! I  to jest piękne 🙂

3) SZYBKOŚĆ – przedstawienie konkretnej oferty w internecie zajmuje niewiele czasu ( zazwyczaj wystarczy kilka maili) w porównaniu do biznesu tradycyjnego ( moje spotkania handlowe średnio 1-2 h, pomijam dotarcie na miejsce i  powrót)

4.) NIEWIELKIE KOSZTY – omijamy głównie koszty logistyczne i biurowe. Jedynym zapleczem jest nasz komputer, a nowym centrum dowodzenia – dom 🙂

5.) PLASTYCZNOŚĆ DZIAŁANIA – zwiększenie spektrum działania danego projektu, bądź zmiana branży jest bardziej elastyczna, bo wykonywana mobilnie, niż cała reorganizacja pracy handlowca  ( tzw. standardy).

6.) ZASIĘG – praktycznie docieramy do klientów z całego świata,  nie ograniczają nas bariery geograficzne. Ja jako przedstawiciel dojeżdżałem do klientów w swoim rejonie ( mieście), jak nie brakło mi paliwa po drodze 🙂  ( takie sytuacje też miałem).

7.) WIRTUALNOŚĆ – ostatnia wybrana przeze mnie korzyć. Opiera się na braku konieczności posiadania fizycznego produktu i  stacjonarnego miejsca sprzedaży ( handlowiec). Sugeruję wykorzystanie produktów / usług elektronicznych: ebook, szkolenie online….

To teraz ,,nawarzyłem piwa”.  Podpadłem pewnie wielu handlowcom, a szczególne ich szefom. Uwierz mi, nie chodziło mi tu o porównanie czy coś jest lepsze lub gorsze. Sam uważam, że zawód przedstawiciela firmy daje  ogromną perspektywę rozwoju i zarobków.  To tyczy także każdego innego  zawodu,  jaki  Ty wykonujesz. 

Tym artykułem chciałem pokazać jak możesz wzbogacić i udoskonalić profesję ( także firmę), którą się zajmujesz, by stać dzięki temu efektywniejszym. Żeby było to możliwe, potrzebne będzie do tego odpowiednie pokierowanie, czyli wsparcie techniczne i szkoleniowe. Możesz skorzystać z wcześniej wspomnianej przeze mnie firmy servaq, gdzie  przez dwa tygodnie masz opcję przetestować niezbędne narzędzia.

Gratuluję Ci, że wytrwałeś do końca artykułu: 7 korzyści internetu, czyli na czym polega ebiznes?

Do usłyszenia w kolejnych wpisach 🙂

Share This